Jak można zgubić kilogramy i nie zgubić przy tym zębów? - radzi lekarz stomatolog

Istotne jest aby podczas całego procesu odchudzania pamiętać o racjonalnym żywieniu. W pierwszej fazie odchudzania nasz organizm usuwa z organizmu nadmiar wody , a w raz z nią wypłukiwane są witaminy.

Dla zdrowych i mocnych kości oraz  zębów niezbędne są witaminy takie jak: B12, B2, C, D. Niedobór witminy D prowadzi do zmian w szkliwie i zębinie- tak charakterystycznych odwapnień w środku zęba oraz  chorób przyzębia. Niedobór witaminy C grozi ropzulchnieniem dziąseł, krwawieniem, zapalnym przerastaniem dziąseł, rozchwianiem i wypadaniem zębów. Niedbór wapnia prowadzi do osłabienia kości, powstawania ognisk demineralizacji kości i zębów, ukruszenia i łamania się zębów.

Dostępne na rynku niektóre tabletki odchudzajce powodują zmniejszone wydzielanie śliny i suchość w ustach. Ślina natomiast odgrywa przeogromną rolę w zapobieganiu próchnicy- chroni przed odkładaniem się kamienia nazębnego, a jej skład prowadzi do reminaralizacji uszkodzonego szkliwa i zapobiega próchnicy. Zatem bez odpowiedniej ilości sliny ryzyko próchnicy gwałtownie wzrasta.

Pamiętajmy zatem aby podejmując decyzję o odchudzaniu podejmować ją z głową, poniważ błędy popełniane przy doborze diety mogą mieć bardzo poważne i niebezpieczne skutki dla naszych zębów oraz całego organizmu.