Ukruszony ząb- koniecznie trzeba go leczyć!

 

 

Ułamany lub ukruszony ząb może być efektem wypadków komunikacyjnych, urazów podczas uprawiania sportu, a także nałogowego zgrzytania zębami. To,  w jaki sposób stomatolog będzie leczyć ukruszenie, zależy od stopnia uszkodzeń.

Ukruszony ząb to sytuacja, której nie wolno lekceważyć- zarówno ze względów estetycznych , jak i zdrowotnych. Zlekceważone ukruszenie może bowiem prowadzić do poważniejszych problemów  z uzębieniem. Jeżeli ukruszony ząb jest żywy, odsłonięta miazga jest narażona na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrzncyh, takich jak bakterie czy wysoka bądź niska temperatura.

 

Ukruszony ząb- przyczyny

 

Przyczyn ukruszeń zębów może być wiele. Jedną z najczęstszych sa:

1.urazy mechaniczne, nabyte podczas wypadków komunikacyjnych, uprawiania sportu czy nieszczęsliwych wypadków. W takich przypadkach najabrdziej na ukruszenie są narażone zęby przednie, gdyż to one jako pierwsze mają kontakt z powodującą uszkodzenie powierzchnią lub przedmiotem.

2. Równie często ukruszenia sa spowodowane nieleczoną prochnicą i będącymi efektem tej choroby znacznymi ubytkami. Zazwyczaj tkanki są już tak zniszczone, że skutkuje to odłamaniem fragmentu zęba.

3. Do przyczyn ukruszeń zalicza się także bruksim ( czyli nawykowe mocne zaciskanie zębów i zgrzytanie), a także zaprzestanie leczenia stomatologicznego  w jego trakcie.

 

Jak można leczyć ukruszony ząb?

Leczenie ukruszonego zęba jest zależne od stopnia uszkodzenia. Jeżeli na powierzchni widoczne jest jedynie minimalne pęknięcie, stomatolog może przeprowadzić wygładzenie lub kosmetyczną korekcję zęba. Jesli jednak doszło do odłamania większego fragmentu zęba, zalecane jest uzupełnienie kompozytem, licówki lub korony. W przypadku ukruszeń dotyczących szkliwa i zębiny można od razu przejść do zabiegów protetycznych. Z kolei jeśli do ukruszenia doszło  w obrębie miazgi, najpierw konieczne jest leczenie kanałowe. Dopiero po oczyszczeniu kanałów z bakterii oraz obumierających tkanek można przeprowadzić odbudowę zeba.